W dniu 18 października w naszym do naszego przedszkola zawitał Teatr Canon z Krakowa z bajką pt.:Kalejdoskop zagrożeń – bezpieczeństwo”.

Teatrzyk odbył się w ramach programu pn „Bezpieczny i zdrowy przedszkolak”, który realizowany jest w br szkolnym w naszej placówce.

 

 

 

 

 

 

W ramach programu ekologicznego „Dobre rady na odpady” dnia 15 i 17 października odbyły się wycieczki do lasu, w których udział wzięły dzieci z grup III, IV i V. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne, słuchały odgłosów lasu i zbierały do kącików przyrodniczych "skarby". Niektórym udało się zebrać kilka grzybków. Oczywiście muchomora omijaliśmy z daleka:). Podczas spaceru po lesie ścieżkami edukacyjnymi pan leśniczy poruszył również bardzo ważny dla nas temat, a mianowicie problem dzikich wysypisk. Dzieci dowiedziały się co to są dzikie wysypiska i co należy robić, aby unikać zanieczyszczania lasów. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

 Dziękujemy za wspaniałą lekcję o przyrodzie :)

 

 

 

 

.

Skąd bierze się woda w kranie? Czy nasza „kranówka” jest zdrowa?  Jakim procesom jest poddawana, aby można było ją pić? Czy uświadamiamy sobie, że woda to życie? Czy dobrze dbamy o jej zasoby? A może ją zanieczyszczamy?Odpowiedź na te i inne  pytania dotyczące wody nasi Milusińscy z grup III, IV i V znaleźli w Stacji Uzdatniania Wody w Warcie podczas wycieczki, która odbyła się 2 października w ramach realizacji programu ekologicznego „Dobre rady na odpady”. W trakcie oprowadzania pracownik stacji w ciekawy sposób wyjaśnił, skąd bierze się woda, którą mamy na co dzień w kranach. Dzieci uczestniczyły w procesie filtrowania wody. Poznały schemat filtracji. Dzięki temu mogli poznać dokładnie „drogę”, jaką musi  pokonać woda, aby mogła trafić do naszych mieszkań. Na tej nietypowej lekcji przedszkolaki zaznajomiły się ze sposobami uzdatniania wody, poznały metody usuwania mikrobiologicznych zanieczyszczeń poprzez chlorowanie podchlorynem sodu powstającego w elektrolizie  chlorku sodu(soli kuchennej). Mieli również możliwość zobaczenia miejsca i urządzenia, gdzie przebiega cały proces.

 

Serdecznie dziękujemy pracownikom ZWiK Warta za miłe przyjęcie, za spacer po ścieżce edukacyjnej i zwiedzanie obiektu.

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania wfośigw łódź

 

W ramach realizacji działań ujętych w programie ekologicznym „Dobre rady na odpady” współfinansowanym z WFOŚiGW w Łodzi, w dniach 25.09., 01.10. i 03.10. 2019r. dzieci z grup III, IV i V odbyły wycieczkę do Sortowni Odpadów Komunalnych w Dzigorzewie. Naszym przewodnikiem po Sortowni Odpadów był pan Karol Kaliński. Przedszkolaki dowiedziały się, co się dzieje z odpadami przywożonymi do zakładu z domu i z przedszkola. Dzieci odbyły wirtualny spacer po sortowni, poznały miejsce gdzie odpady komunalne zostają poddawane procesom segregacji, odzysku i składowania. Zrozumiały potrzebę segregacji śmieci, które produkowane są w codziennym życiu domowym. Wycieczka bardzo nam się podobała, a dzieci postanowiły zdobytą wiedzę przekazać rodzicom aby wspólnie w domu odpowiednio sortować śmieci.