Fascynujący świat przyrody

 

w Dolinie Skrzatów

 

22 maja 2019r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Doliny Skrzatów znajdującej się we Florentynowie pod Parzęczewem.

Dolina Skrzatów to magiczne miejsce, dzięki któremu można przenieść się w świat baśni i marzeń, a w przypadku dorosłych także i w świat dzieciństwa. To królestwo małych, tajemniczych istot - Skrzatów, bohaterów wielu bajek, opowieści i legend.

Po dotarciu do celu, dzieci spotkały pana Skrzatologa, który otworzył przed nimi bramę do tego niezwykłego świata i przeprowadził je przez wszystkie ścieżki i zakamarki Doliny, pokazał niepowtarzalne skrzacie domki, małe, do których wstęp mają tylko skrzaty i duże, gdzie mogły wejść dzieci. Budowle te wykonane są z naturalnych surowców: kamieni, drewna, patyków czy gliny. Przy wszystkich małych domkach można było zobaczyć maleńkie postacie w czerwonych czapeczkach. Pan Skrzatolog podzielił się także z dziećmi wieloma interesującymi wiadomościami na temat Skrzatów, ich życia i pracy, opowiedział bajkowe historie związane z nimi i z przyrodą.

Przedszkolaki spotkały się również z dobrą wiedźmą Martą, która nauczyła je jak wykonać motankę - tradycyjną, starosłowiańską lalkę spełniającą życzenia. Dzieci, ze skrawków materiałów i sznurka własnoręcznie wyczarowały lalki. Następnie wiedźma opowiedziała o roślinach i ziołach rosnących w Dolinie, a dzieci przygotowały własnoręcznie pyszną, owocową herbatkę. Po warsztatach był czas na zabawę na świeżym powietrzu oraz piknik.

Wyprawa do Doliny Skrzatów była dla wszystkich niesamowitą przygodą, wprowadzającą w odmienny i cudowny świat. Przebywając w nim każde dziecko samo mogło poczuć się jak maleńki skrzat. Była to dla dzieci kolejna lekcja przyrody.

  Wycieczka zorganizowana została w ramach programu ekologicznego

„Mały, duży przyrodzie służy” współfinansowanego z WFOŚiGW w Łodzi.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)